V pondělí dne 12. 10. 2015 se uskutečnilo 184. Žofínské fórum, jehož ústředním tématem byla Železniční doprava – Současnost a budoucnost naší železnice. Vzhledem k připravovaným změnám v legislativě byl prvním přednášejícím Ing. Němec (náměstek ministra dopravy). V připravené prezentaci podrobným výkladem definoval, jaké procesy jsou v přípravě, jakou roli bude mít Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře a jaké možnosti poskytuje legislativa v případě Open Access.
Provozování železniční dopravy na vlastní podnikatelské riziko přináší nesporné výhody pro přepravce (cestující), ale má i negativní dopady pro dané dopravce. Podstatnou roli bude mít ÚPDI, který jako regulační orgán bude odpovědný za případné spory mezi dopravci při přidělování kapacity dopravní cesty. Není účelné, aby trasy vlaků v závazku veřejné služby kolidovaly s trasami vlaků na komerční riziko. Stejný princip musí být uplatněn i u tras vlaků nákladní dopravy.
V současné době se připravují soutěže, na objednávku železniční dopravy na vyjmenovaných tratích, které budou v souladu se zákonem koncipovány přímým zadáním (linka Břeclav – Brno – Olomouc), ale také vypsáním veřejné soutěže s nabídkovým řízením (Plzeň – Most, Liberec – Pardubice, Liberec – Ústí nad Labem, Praha – Ústí nad Labem – Cheb, Praha – Ústí nad Labem - Děčín).
V dalším diskusním bloku hovořil generální ředitel SŽDC, který prezentoval využití alokovaných zdrojů na jednotlivých stavbách na síti. V roce 2016 se objem výlukové činnosti částečně sníží vzhledem k ukončení programu OPD I., ale budou zahájeny nové projekty v rámci OPD II. a podaných výzev k nástroji CEF.
V části věnované regionální dopravě byl kladen akcent na zvyšování mobility, dostupnosti železniční dopravy pro obyvatele a především k nutnosti investic, které budou mít přímý vliv na přitažlivost železniční dopravy. Odstranění propadů rychlosti, budování nových zastávek v dostupné vzdálenosti od sídel, zvyšování frekvence spojů, odstraňování bariér atd.
V zajímavém bloku vystoupil předseda představenstva ČD Pavel Krtek, který prezentoval České dráhy. Dalšími účastníky byl Libor Lochman (výkonný ředitel CER), Marie Vopálenská (ředitelka ACRI), Miloš Petera (hejtman Středočeského kraje), Ludvík Urban (místopředseda představenstva ČD). Na závěr se uskutečnil křest knihy „Dvě století českého železničního průmyslu".