Pokud se zamyslíme nad touto problematikou, lze se oprávněně domnívat, že nastal vážný problém v budoucím postavení a sociální situaci dotčeného zaměstnance. V současné době lze uplatnit některé nástroje, které pomohou překonat obtížnou životní situaci.

Optimistická varianta nastává v případě, že lze zaměstnanci segmentu řízení provozu (provozování dráhy) nabídnout jinou vhodnou pracovní pozici, která by odpovídala jeho schopnostem, možnostem či vzdělání za předpokladu, že taková pracovní pozice existuje a není obsazena.

Méně komfortním řešením je ukončení pracovního poměru dohodou dle § 49 ZP, z důvodů uvedených v § 52 (Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů), písmene e), (pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost) ZP. V současné době je zakomponováno v platné PKS SŽDC čl. 3.1.6. odstupné nad rámec Zákoníku práce, které je výlučně určeno zaměstnancům, kteří ztratí zdravotní způsobilost. Diferenciace násobků průměrného měsíčního výdělku je dle odpracovaných let u SŽDC a právních předchůdců této organizace. Limitní je částka 35 tisíc Kč/měsíc.

Další variantou je možnost využití nástroje Koncepce částečného řešení problematiky spojené se změnou zákona o důchodovém pojištění", který reflektuje na přísné podmínky zdravotních předpokladů pro zaměstnance provozování dráhy a drážní dopravy, které definuje vyhláška č. 101/1995 Sb., Vyhláška Ministerstva dopravy, kterou se vydává Řád pro zdravotní a odbornou způsobilost osob při provozování dráhy a drážní dopravy.

Tento nástroj byl vytvořen z důvodů změn v legislativě v oblasti systému důchodového pojištění. Věková hranice pro odchod do důchodu byla několikrát posunuta až na věk 65 let. Vzhledem k vysoké míře pravděpodobnosti nebude moci značné procento aktivní populace vykonávat svoji profesi i v tomto věku. Objektivní skutečností je, že zdravotní, odborné, fyzické i psychické nároky na zaměstnance vykonávající odpovědnou profesi jsou vysoké. Smyslem stabilizačního programu je zmírněné negativních důsledků zdravotních rizik a sociálních dopadů z posunuté hranice pro odchod do starobního důchodu. Hlavní východiska jsou změny v legislativní oblasti, změnách v systému příspěvku na penzijní a kapitálové životní připojištění, zavedení systému účinné finanční a personální podpory pro vybraný okruh zaměstnanců při ztrátě zdravotní způsobilosti, vytvoření motivačních prvků vlastní zainteresovanosti zaměstnanců a postupné zlepšení pracovních a sociálních podmínek.

Cílem všech zástupců zaměstnanců tzn. odborových funkcionářů a především zaměstnavatele, by mělo být, zajištění důstojných pracovních podmínek. V případě náhlé ztráty zdravotní způsobilosti je nutné využít veškerých legitimních nástrojů k eliminaci sociálních dopadů na konkrétního zaměstnance.

Snahou ADP a doufám, že i ostatních OC bude uplatňování veškerých legislativních možností a principů pro eliminaci negativních dopadů pro zaměstnance při ztrátě zdravotní způsobilosti v níže uvedených kategoriích. Odpovědná a náročná pracovní činnost, kterou vykonávají je zavazující i pro zaměstnavatele.

 

Pro ilustraci jsou uvedeny tabulky s výší odchodného a definovaný okruh zaměstnání v kategorii 4a.

Kategorie zaměstnanců Výše odchodného
Profese kategorie 3 12-ti násobek
Profese kategorie 4a

12-ti násobek (věk 58-60 let)

24-ti násobek (věk 61-65 let)

 

Kategorie 4a
KZAM     Název povolání
31606    Výpravčí
51612    Hasič
51616    Hasič specialista
51619    Hasič strojník
51692    Velitel čety
51693    Velitel směny
51699    Velitel družstva
81805    Řidič drážního speciálního vozidla pro TV
81806    Řidič drážního vozidla pro TV
81807    Řidič drážního speciálního vozidla infrastruktury
93399    Traťový dělník - obchůzkář