Ve středu 22. 5. 2013 se předsednictvo ADP zúčastnilo mezinárodní konference - Železnice 21. století. Tato prestižní konference byla slavnostní událostí neboť zaměstnavatel, SŽDC, státní organizace působí již 10 let na tuzemském trhu. Konference byla rozdělena do čtyř panelů, které moderoval Jakub Železný. Úvodní slovo patřilo náměstkovi ministra dopravy Ing. Miloslavu Halovi, který pohovořil o transformačním zákoně č. 77/2002 Sb., o výzvách, které se týkají mezinárodní dopravy v EU.
Akcent byl kladen na interoperabilitu, legislativu a především kvalitu infrastruktury. Generální ředitel SŽDC, Ing. Jiří Kolář, PhD., představil společnost a zmínil důležité milníky, které SŽDC ovlivnily. Jednalo se o legislativní proces, vznik společnosti a přechod Stavebních správ, přidělování kapacity, převod provozuschopnosti a řízení provozu.
„Bude nutné více komunikovat a lépe řídit vztahy se zákazníky" (dopravci, objednatelé dopravy) vyzdvihl generální ředitel. Další slova patřila dokončení transformačního procesu, kterým bude připravovaný prodej části podniku (dnešní ČD RSM), který by se měl uskutečnit k 31. 12. 2013, zvyšování produktivity práce, čerpání dotačních programů (OPD I.), příprava dokumentace k OPD II.(2014 – 2020), a také mezinárodní komunikaci (prostřednictvím CER). Jako největší hrozby se jeví nedostatečná kapacita, především v městských aglomeracích, nízká traťová rychlost v porovnání s okolními státy, nedostatečná harmonizace legislativních podmínek, dlouhé termíny realizace staveb. Mezi příležitosti firmy byl kladen důraz na bezpečnost provozu, minimální environmentální dopady, vyšší využití VRT nebo RS a revizi TEN – T. Jako priority pro SŽDC je nutné dokončení modernizace koridorů, vybudování kvalitního spojení s Letištěm Václava Havla (dvojkolejná elektrifikovaná trať Praha – Kladno, s odbočkou na V. H. Airport), vybudování RS (rychlých spojení), implementaci ERTMS (ETCS, GSM-R), využití trakční energie rekuperací, DOZ a využití dalších technologií.
V prvním panelu vystoupil Michail Gončarov, zástupce Ruských železnic, který pohovořil o investicích do infrastruktury a plánovaných stavbách přes Polsko do Německa a Maďarsko do Rakouska. Další host Libor Lochman (CER) hovořil o společenství infrastrukturních podniků a železničních společností, kterých CER sdružuje již 78 a o přípravě návrhů nové legislativy. Zdůraznil nutnost harmonizace podmínek mezi železničním a silničním dopravním módem, velkou podinvestovanost a podfinancovanost infrastruktury, nárůst dopravy, který ovšem není v přímé úměře nárůstu výkonů (hrtkm, vlkm), ty naopak klesají. Bude zapotřebí internalizovat externí náklady z dopravy a eliminovat objíždění ČR po sítích jiných železničních správ.
Druhý panel diskuse „Liberalizace evropského trhu jako příležitost" uvedl Ing. Vojtěch Kocourek, Ph.D. Vyjádřil se k připravovanému návrhu IV. liberalizačního balíčku, zmínil multiplikační efekty, které jsou spojené s budováním infrastruktury. Edward Christie (odborný poradce CER) představil hlavní pilíře IV. balíčku. Jedná se o technický pilíř (zjednodušení autorizací, certifikací a posílení vlivu ERA), otevření trhu jako druhý pilíř v sobě nese povinnost veřejné služby a právo přístupu k dopravní síti. Třetím pilířem je řádná správa, kde je nutné oddělení dopravců od správců a efektivní nediskriminační přístup na trh (síť). Nutností jsou nezávislé regulační orgány. Benedikt Wiebel (bývalý prezident UIC) svoji prezentaci věnoval pohledu na systém ve Švýcarsku, na investiční politiku a nárůst dopravních výkonů. Hovořil o atraktivitě nádražních čtvrtí a byl velmi znepokojen stavem budovy v jakém se nachází pražské hlavní nádraží. Finanční výsledky operátorů vždy závisí na státu a samosprávách a je nutné účelně investovat do staveb, kde je ekonomická návratnost investic opodstatněná. Herbet Kasser (generální sekretář Spolkového ministerstva pro dopravu Rakouska) vyzdvihl přístup k řešení dopravní politiky v Rakousku a objem 2 mld. EUR ročně do infrastruktury jako dobrý příklad pro ostatní země, které nechtějí zaostávat v tržním segmentu železniční dopravy.
Třetí panel „Modernizace a trendy nejen v Evropě" uvedl náměstek generálního ředitel SŽDC Ing. Petr Šlegr. Pohovořil o realizovaných a připravovaných projektech. Bude nutné mít kvalitní projektovou přípravu na stavby z evropských fondů (COF, OPD II.). Byla představena vizualizace RS (rychlých spojení), která v budoucnu zefektivní dopravu přes území ČR a zkrátí cestovní časy. V průběhu prezentací se dostavil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který vyjádřil své stanovisko k infrastrukturním stavbám na železnici. Bude nutné účelně investovat tam, kde je poptávka průmyslových podniků po přepravních službách.
Ve čtvrtém bloku vystoupil PhDr. Jiří Špička (náměstek generálního ředitele pro provoz), který pohovořil o svěřeném úseku. Popsal trendy, kam se bude řízení provozu ubírat, především dálkové řízení (DOZ) a budování CDP Praha. Na jeho slova navázal Jaroslav Látal (UniControls), který představil společnost, která se zabývá systémy pro dopravu. Další prezentaci uvedl Ing. Zdeněk Chrdle (AŽD Praha), který představil systémy, které společnost vyvíjí a implementuje v jednotlivých státech.
Závěr konference patřil vyhlášení fotografické soutěže a neformálnímu setkání účastníků, kde se diskutovalo o tématech spojených se železnicí. Na konferenci byl přítomen management společnosti SŽDC, zahraniční hosté, dodavatelé a zástupci MD ČR.
Jediné co na konferenci chybělo a nezaznělo bylo poděkování nebo zmínka o provozních zaměstnancích SŽDC, kteří zabezpečují provoz (24/7) a jsou tou nezbytnou součástí fungování celého organismu firmy.