Odborný seminář a pravidelná Valná hromada Asociace techniků bezpečnosti práce a Požární ochrany České republiky, z. s. se konala v Prudké u Tišnova v termínu 13. a 14. 6. 2016. Vzhledem k rozsáhlému spektru činností, které vykonávají odborně způsobilé osoby v oblasti prevence rizik či požární ochrany (OZO) bylo náplní dvoudenního semináře několik tématických bloků. V úvodu prvního bloku byla hostem plk. Ing. Květoslava Skalská, ředitelka odboru prevence GŘ HZS ČR, která shrnula základní poslání řízeného odboru. Prezentace byla koncipována na práva a povinnosti právnických, výdělečných fyzických osob a fyzických osob. Kvalitně a obsáhle zpracované statistiky HZS ovšem stále dokazují, že nelze preventivní činnost podceňovat a je nutné dodržovat zásady bezpečného chování. Největší hrozba nespočívá v ohni a žáru samotném, ale především v produkovaných spalinách, které jsou velmi často karcinogenní a život ohrožující. Dále byla diskutována současná legislativa a připravované změny právních předpisů, které se dotknou i OZO v oblasti PO. V závěru vystoupení Ing. Skalské byl vytvořen dostatečný prostor na diskusi v konkrétních oblastech požární ochrany.
Druhý den byl zahájen odbornou přednáškou Ing. Radky Vokurkové, která byla zaměřena na aktuální legislativu v nakládání s chemickými látkami. Podrobně byl prezentován „Bezpečnostní list“ včetně veškerých náležitostí nově používané bezpečnostní značky nebo činnost Toxikologického informačního střediska (TIS) spadajícího pod Kliniku pracovního lékařství VFN a 1 LF UK. Všichni intoxikovaní jedinci mohou využít bezplatného poradenství na přímých linkách TIS.
Akcent byl kladen na REACH, evropskou politiku pro chemické látky (vych.z nařízení ES 1907/2006) a jeho důležitou součást SVHC (látky vzbuzující obavy). Primárním cílem je postupné nahrazování nebezpečných látek substituty, které méně ohrožují zdraví člověka a minimalizují environmentální dopady.
Po přednášce o chemických látkách následoval právní blok JUDr. Petra Kožmína. Akcentoval především legislativní změny připravované velké novely Zákoníku práce. Tento základní právní předpis by měl nově mj. upravovat práva a povinnosti při práci z domova „Home working, Home office“ či větší ochranu zaměstnanců před stresem a diskriminací.
.